Zarówno bonsai jak i nowaki to rośliny o bardzo orientalnym wyglądzie, który zawdzięczają bardzo dokładnym i systematycznym zabiegom pielęgnacyjnym. Mają one na celu doprowadzenie do odmłodzenia rośliny lub nadania jej bardzo charakterystycznej formy, która nawiązuje do tradycji i kultury dalekiego wschodu. Niwaki oraz drzewka bonsai nieodzownie kojarzą się z Japonią.

Bonsai a niwaki

Bonsai i niwaki to określenia mające różne znaczenie. Pierwsze z nich opisuje rośliny uprawiane w charakterystycznych donicach, których kształt, wielkość, kolor oraz orientalne wzornictwo dodatkowo podkreśla oryginalny wygląd bonsai. Niwaki to z kolei rośliny ogrodowe sadzone bezpośrednio w glebie. One również podlegają starannemu formowaniu w celu nadania im pożądanego i atrakcyjnego wyglądu.

Rośliny na bonsai

W zasadzie wszystkie rośliny i krzewy rosnące w rożnych regionach świata można wykorzystać do tworzenia bonsai. Muszą to być jednak rośliny zdrowe oraz posiadające liczne gałęzie łatwo poddające się formowaniu. Wśród najbardziej popularnych roślin znajdują się gatunki iglaste, takie jak na przykład sosny czy cyprysy oraz liściaste, w tym: klony i irgi.

Rośliny na niwaki

W przypadku niwaków najbardziej popularne są rodzime gatunki roślin, w tym: cisy, sosny, żywotniki, cyprysy i świerki.

Formowanie bonsai

Oryginalny wygląd bonsai jest wynikiem wielomiesięcznego formowania w postaci drutowania rośliny oraz podcinania jej pędów. Poprzez owijanie drutem uzyskuje się pożądany pokrój drzewa, który wraz z jego wzrostem jest stopniowo utrwalany. Podcinanie szybko rosnących pędów ma na celu zagęszczenie rośliny oraz zwiększenie jej ulistnienia

Formowanie niwaków

W zależności od gatunku rośliny wykonuje się zabiegi pielęgnacyjne polegające na jej przycinaniu i nadawaniu jej charakterystycznych kształtów z określoną częstotliwością. I tak na przykład krzewy cechujące się szybkim wzrostem wymagają dużo częstszego przycinania niż rośliny wolno wzrastające. Przycinanie jest zazwyczaj elementem pielęgnacji rośliny polegającej na usunięciu zbędnych pędów i igieł oraz kształtowaniu pokroju. W przypadku młodych roślin przycinanie powinno być dość delikatne, natomiast rośliny dorosłe można ciąć bardziej zdecydowanie. Jednak zawsze po ustąpieniu mrozów ale jeszcze przed początkiem fazy intensywnego wzrostu. Dalsze delikatne przycinanie mające na celu utrzymanie optymalnego kształtu może być systematycznie powtarzane. Dzięki tak prowadzonym zabiegom niwaki stanowią oryginalną ozdobę każdego ogrodu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie bonsai.

https://chuck.com.pl/funkcjonalnosc-spotyka-design-hokery-do-kuchni-i-sekret-idealnego-wnetrza/ tssoundscape.com ingspacestudio.pl