W żłobku i przedszkolu dzieci malują, kleją, jedzą i się bawią. Nauczyciele przedszkolni i wychowawcy w żłobkach raz po raz narzekają, że dzieci są nieodpowiednio ubrane do codziennych aktywności. Jakie ubranka dla dzieci są najodpowiedniejsze w takich sytuacjach?

Ubranka dla dzieci na każdą sytuację

Pytanie „w co się ubrać?” pojawia się codziennie, a czasem nawet kilka razy w ciągu dnia.

Bez względu na to, czy idziemy rano do pracy, jesteśmy zaproszeni na imprezę, czy chcemy uprawiać sport, zawsze staramy się dobrać praktyczną odzież odpowiednią do okazji. Ważny jest również własny gust. Po długim namyśle i kreatywnych kombinacjach dokonujemy wyboru.

Podobne względy powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze ubranek dla dzieci, gdy przygotowujemy je rano do żłobka lub przedszkola. Ponieważ godziny w placówce opiekuńczej można utożsamiać z naszym dniem pracy. A to ostatecznie wymaga odpowiedniej odzieży.

Choć wydaje się to oczywiste, często dzieci przyprowadzane są do żłobka czy przedszkola w zupełnie nieodpowiednich ubraniach. To może prowadzić do dyskusji między rodzicami a wychowawcami. Aby tego uniknąć, warto prześledzić sposoby spędzania czasu swoich pociech. Dzięki temu łatwiej będzie dobrać odpowiednią garderobę.

Swoboda poruszania się

Jednym z najważniejszych punktów przy wyborze ubranek dla dzieci jest wygoda. Dziecko musi czuć się komfortowo i móc się swobodnie poruszać – raczkować lub czołgać się po podłodze, biegać i skakać, wspinać się, ale też wygodnie leżeć.

Na przykład obcisłe dżinsy lub nieodpowiednie obuwie mogą krępować ruchy, a tym samym mieć negatywny wpływ na rozwój motoryczny dziecka.

Dzieci też nie przepadają za rajstopami, które się wiecznie zsuwają i ciągle opadającymi szelkami. Te elementy garderoby znacznie utrudniają wszelkie aktywności.

Praktyczna zasada — ubieranie na cebulkę

Niezwykle ważne jest również to, aby ubranie można było łatwo dostosować do różnych temperatur. Zimno i ciepło to także bardzo subiektywne doznania. Dzieci zwykle przychodzą rano do (ogrzewanych) pomieszczeń, częściej wychodzą na zewnątrz w ciągu dnia i pocą się podczas szaleństwa lub gimnastyki. Praktyczna jest tutaj zasada „na cebulkę”, w której dziecko może założyć lub zdjąć warstwę ubrania według własnego uznania.

W zależności od pory roku i pogody dostępne są również specjalne elementy garderoby, takie jak kurtki i spodnie przeciwdeszczowe lub ubranka dla dzieci chroniące przed słońcem.

W wielu obiektach znajdują się przegródki, w których można przechowywać ubranka dla dzieci na wszystkie możliwe warunki pogodowe i zajęcia, aby w razie potrzeby można je było zmienić.

Więcej informacji znajdziesz na stronie ubranka dla dzieci.