Szacuje się, że w Polsce  ponad 280 tysięcy osób nie płaci zasądzonych alimentów, a łączny dług alimentacyjny wynosi aż kilkanaście miliardów złotych. Z myślą o pokrzywdzonych osobach nieotrzymujących należnych im środków powstał Fundusz Alimentacyjny zasilany pieniędzmi z budżetu państwa. Dzisiaj zastanowimy się, co grozi za nienależne pobranie świadczenia alimentacyjnego z funduszu.

Nienależnie pobrane świadczenie alimentacyjne z funduszu alimentacyjnego – konsekwencje

Z funduszu alimentacyjnego często korzystają osoby niemające kontaktu ze swoimi rodzicami, co może prowadzić do wystąpienia pewnych problemów. Jakie konsekwencje grożą dziecku, które pobierało świadczenie, podczas gdy biologiczny ojciec lub matka zmarli? 17 listopada 2020 roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie, które pozostaje bardzo ważne dla osób korzystających  z funduszu alimentacyjnego. W omawianej sprawie nienależnie pobrane świadczenie alimentacyjne z funduszu alimentacyjnego nie było celowym działaniem, a wynikało z niewiedzy. W takiej sytuacji dziecko nie zostało pociągnięte do odpowiedzialności karnej. Inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku celowego działania.

Pomoc prawnicza w trudnej sytuacji

Samodzielna interpretacja przepisów osobom niezwiązanym z branżą prawniczą może przysporzyć wielu trudności. W problematycznych kwestiach warto zasięgnąć opinii profesjonalistów – radców prawnych i adwokatów. Doświadczony prawnik udzieli wyczerpujących wyjaśnień dotyczących danej sprawy, pomoże sporządzić dokumenty, będzie reprezentował interesy w sądzie.

 

https://e-szczawnica.org/nowoczesnosc-w-przedpokoju-inspiracje-i-aranzacje-dla-milosnikow-stylu-loft/ https://eltying.com.pl/dziedzictwo-przemyslowej-przeszlosci-meble-loftowe-w-nowoczesnym-wydaniu/ https://beesafe.pl/porady/gdzie-jest-numer-karty-pojazdu/