Zakup auta za granicą to krok, na który decyduje się coraz większa liczba Polaków. Wynika to to nie tylko z niedoboru używanych aut na polskim rynku – to również decyzja związana ze znacznie większym wyborem marek czy modeli. Warto pamiętać, że kupując samochód za granicą, obowiązuje nas akcyza na samochód. Czym jest akcyza? Czy musimy ją zapłacić? Ile wynosi opłata akcyzowa?

Czym jest akcyza na samochód?

Samochody z zagranicy cieszą się olbrzymim powodzeniem wśród Polaków. Dostępne modele samochodów to nierzadko prawdziwe perełki, wygląd i stan techniczny również nie pozostawia wiele do życzenia. Kupując taki samochód z Belgii czy Francji, musimy jednak wiedzieć, że obowiązuje nas akcyza na samochód. Dawniej akcyza nazywana była podatkiem od luksusu, gdyż dotyczyła głównie dóbr z wyższej półki. Współcześnie akcyza ma wyrównywać różnice w cenie na rynku krajowym oraz zagranicznym. Ma również zniechęcać do tego, by dobra takie jak samochody kupować poza granicami kraju. Pomimo konieczności opłacenia akcyzy, chętnie sprowadzamy auta z zagranicy.

Ile wynosi akcyza na samochód?

Wiele osób zastanawia się, ile wynosi dzisiaj akcyza na samochód? Podstawową informację jest to, kiedy należy zapłacić akcyzę. Ma to miejsce w przypadku sprowadzania niezarejestrowanego samochodu z zagranicy, ale też pierwszej sprzedaży nierejestrowanego wcześniej pojazdu. Akcyza dotyczy wyłącznie samochodów osobowych, nie ma jednak znaczenia, czy auto jest nowe czy używane. Ile wynosi akcyza na samochód? Wszystko zależy od pojemności silnika samochodu. W przypadku aut o silniku do 2000 cm3 pojemności, akcyza wynosi obecnie 3,1% wartości samochodu. Samochody o większej pojemności silnika obejmuje akcyza wysokości 18.6%. Warto pamiętać, że na samochody hybrydowe obowiązują znacznie niższe stawki.

https://infowiesci.com.pl/stolik-pomocniczy-do-kanapy-praktyczne-rozwiazanie-dla-kazdego-salonu/ zobacz wiecje https://eltying.com.pl/dziedzictwo-przemyslowej-przeszlosci-meble-loftowe-w-nowoczesnym-wydaniu/