Tuż po uzyskaniu prawa jazdy młode osoby dążą do tego, aby jak najszybciej zasiąść za kierownicą własnego samochodu. Często jednak zapał słabnie, kiedy okazuje się, że OC dla młodego kierowcy jest naprawdę wysokie. Czym jest ubezpieczenie OC? Na jakiej podstawie jest obliczane? Czy możliwe jest obniżenie składki OC w przypadku młodego kierowcy?
Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?
Składka OC, czyli polisa odpowiedzialności cywilnej, to obowiązkowy dokument, który musi wykupić każdy posiadacza pojazdu mechanicznego. Polisa OC pozwala na pokrycie strat i szkód wyrządzonych przez posiadacza polisy na drodze – straty mogą być efektem kolizji czy wypadku. Cena polisy OC nie jest stała i wynika z wielu zmiennych, w tym również zależna jest od wieku posiadacza samochodu. W przypadku OC dla młodego kierowcy może być naprawdę wysokie. Dlaczego tak jest?
OC dla młodego kierowcy musi uwzględnić kilka faktów – przede wszystkim młody kierowca nie posiada dużego doświadczenia w ruchu drogowym, przez co statystycznie częściej powoduje on wypadki i kolizje. Drugim aspektem jest zamiłowanie do szybkiej jazdy i brawura, która widoczna jest u młodych posiadaczy samochodów. Dla ubezpieczycieli grupa kierowców do 24 roku życia jest jedną z najbardziej ryzykownych – stąd też tak wysokie składki OC. Dodatkowo młodzi kierowcy nie posiadają zniżek uzyskanych przez bezszkodową jazdę, co dodatkowo wpływa na wysokość polisy.
Jak zmniejszyć OC dla młodego kierowcy?
Podstawą jest sprawdzenie ofert ubezpieczycieli i porównanie ich ze sobą. Dodatkowo może okazać się, że kupno polisy OC w pakiecie z np. autocasco może okazać się korzystne cenowo. Dobrym rozwiązaniem jest też wpisanie współwłaściciela samochodu do dowodu rejestracyjnego, może to być np. rodzic czy starsze rodzeństwo. Można też zarejestrować samochód na osobę posiadającą zniżki, a młodego kierowcę wpisać jako współwłaściciela.