Remonty prowadzone są na polskich drogach praktycznie cały rok. Jest to jedyny sposób na utrzymanie infrastruktury drogowej w dobrej kondycji. Od stanu nawierzchni jezdni zależy nie tylko komfort prowadzenia pojazdu, ale również bezpieczeństwo. W jaki sposób planowane są prace drogowe? Jak informowani są o nich kierowcy?

Kiedy niezbędny jest remont drogi?

Remont drogi zarządzany jest, kiedy stan nawierzchni konkretnego odcinka drogi wymaga naprawy. Do takiego remontu kwalifikują się drogi z koleinami, ale też drogi z dużą ilością dziur w asfalcie. Zdarza się również, że droga może być zniszczona na skutek prowadzenia prac górniczych. Wiele dróg jest również rozbudowywanych – to także sytuacja, w której konieczne jest oznaczenie placu budowy i ostrzeżenie kierowców.

Jak informowani są kierowcy o zmianach w ruchu?

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia prac remontowych czy przebudowy węzła jest opracowanie zmiany w ruchu drogowym, który pozwoli na płynne poruszanie się kierujących. Zadanie to może być rozwiązane na kilka sposobów. Jeśli remont jest niewielki, może okazać się, że wystarczy przesunąć pasy jezdni, wykorzystując pobocze. Jeśli odcinek remontowanej drogi jest długi, dobrym rozwiązaniem okaże się wykorzystanie sygnalizacji świetlnej i wykreowanie „wahadła”, czyli ruchu naprzemiennego. Jeśli planowane są przedłużające i uciążliwe remonty, najczęściej proponowane są objazdy. Kierowcy informowani są o zmianach w ruchu przede wszystkim poprzez znaki drogowe poziome i pionowe, które przede wszystkim ostrzegają o zmianie organizacji ruchu oraz robotach drogowych. Znaki poziome to żółte linie malowane na drogach – wskazują one tymczasowy przebieg pasa ruchu. Znaki pionowe to najczęściej znaki ostrzegawcze oraz nakazy jazdy z określoną prędkością. Jak montowane są takie znaki?

Podstawy drogowe dla znaków

Aby móc w dowolnym punkcie osadzić znak drogowy informujący o zmianie organizacji ruchu, konieczne okażą się podstawy drogowe. Podstawa drogowa Nicrobase to jeden z przykładów tego rodzaju rozwiązań. Podstawa taka wykonana jest z materiału syntetycznego, pochodzącego z recyklingu. Podstawy Nicrobase dostępne są w dwóch wariantach: o wadze 20 i 30 kg. Podstawy drogowe Nicrobase jest wysoce odporna na zmienne warunki atmosferyczne, jak również na uszkodzenia mechaniczne, np. najechanie samochodu.

 

 

live url zobacz zobacz