Popękane naczynka, nazywane pajączkami, to drobne zmiany naczyniowe, które najczęściej pojawiają się na twarzy i nogach. Chociaż można łatwo zakamuflować je makijażem lub obraniem, to większość osób woli pozbyć się nieestetycznego zaczerwienienia. Jednym z najskuteczniejszych sposobów usuwania popękanych naczynek jest laseroterapia. Wyjaśniamy, na czym polega ten zabieg.

Dlaczego na skórze widoczne są popękane naczynka?

Popękane naczynka, nazywane też teleangiektazjami lub „pajączkami” to rozszerzone naczynia włosowate, znajdujące się tuż pod skórą. Zmiany te mają czerwony lub niebieskawy kolor. Naczynia włosowate na skórze twarzy ulegają uszkodzeniu pod wpływem różnego rodzaju czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Niektóre osoby są szczególnie podatne na pękanie naczynek. Jest to domena cienkiej i wrażliwej skóry, który najbardziej narażona jest na działanie czynników drażniących. Wśród przyczyn powstawania popękanych naczynek na twarzy należy wymienić:

  • zaburzenia hormonalne u kobiet (w okresie dojrzewania, ciąży czy menopauzy),
  • osłabienie naczyń krwionośnych, wynikające z naturalnego procesu starzenia się skóry,
  • nadmierna ekspozycja skóry na słońce,
  • nieodpowiednia dieta,
  • predyspozycje genetyczne,
  • używki – palenie papierosów, picie alkoholu.

Jak pozbyć się popękanych naczynek na twarzy?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na redukcję zaczerwienienia cery i popękanych naczynek jest laseroterapia, polecana m.in. przez specjalistów z Kliniki Beauty Skin w Warszawie. Zastosowanie tej metody pozwala na całkowite usunięcie rozszerzonych naczynek z danego obszaru. Poza tym laserowe zamykanie naczynek zamyka drogę „pajączkom” do tworzenia kolejnych rozgałęzień. Laser zmniejsza zaczerwienienie i wyrównuje koloryt skóry. Poprawia też ogólną kondycję skóry – niweluje drobne zmarszczki, ujędrnia, redukuje przebarwienia.

Działanie lasera na popękane naczynka z założenia jest trwałe. Jednak osoby, które mają szczególne predyspozycje do zmian naczyniowych, mogą wymagać tzw. zabiegów przypominających dla podtrzymania efektów. Warto też zadbać o profilaktykę, która polega przede wszystkim na unikaniu czynników, mogących spowodować nowe „pajączki”.

Na czym polega laserowe zamykanie naczynek?

Zabieg laserowego zamykania naczynek rozpoczyna się od konsultacji ze specjalistą w celu wykluczenia przeciwwskazań oraz zaplanowania terapii. Po zakwalifikowaniu do zabiegu lekarz nakłada na oczy pacjenta specjalne nakładki, a następnie rozpoczyna naświetlanie skóry wiązką lasera. Energia świetlna pochłaniana jest przez hemoglobinę, znajdującą się w rozszerzonych naczynkach, co prowadzi do jej podgrzania i zamknięcia „pajączka”. Następnie organizm samodzielnie usuwa pozostałości po uszkodzonym naczynku. Zabieg jest mało inwazyjny i nie wymaga specjalnej rekonwalescencji. Efekty pojawiają się już po kilku dniach.

Po zabiegu należy bezwzględnie zrezygnować z opalania przez okres co najmniej 4 tygodni. W tym czasie trzeba też zrezygnować z korzystania z basenu, siłowni i sauny. Aby zabezpieczyć skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, należy stosować kremy głęboko nawilżające oraz kremy z filtrem UV zalecone przez specjalistę. Dzięki temu unikniemy skutków ubocznych po laseroterapii i zapewnimy sobie najlepsze efekty.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegów medycyny estetycznej, odwiedź tę stronę.